Konstrukcja szafy Rack

Konstrukcja szafy Rack

Poszukując szafy Rack zastanawiasz się który wariant z jaką szerokością i głębokością, a także jakie drzwi przednie i tylne wybrać. Wybór odpowiedniej szafki może być dość trudny. Należy przy tym pamiętać o kilku żelaznych zasadach.

Czym jest szafa Rack?

Mityczny termin szafy serwerowe jest terminem określającym system urządzeń przytrzymujących wykorzystujących szafki i regały. System jest znormalizowany, aby zapewnić, że każde urządzenie z obudową szafy można łatwo zamontować w szafie serwerowej lub półce. Najczęściej szafy IT występują w formacie 19 lub w mniej typowym formacie 10, który jest stosowany głównie w mniejszych systemach. Wysokość szaf i regałów podana jest w jednostkach U (1 U = 1? cali = 44,45 mm). Znajomość wysokości sprzętu i akcesoriów, zwykle od 1U do 4U, ułatwia instalację. Należy jednak zauważyć, że wysokość w jednostkach U jest wewnętrznym wymiarem montażowym, a nie zewnętrznym wymiarem szafy lub stojaka.

Szerokość szaf serwerowych

Typowe szerokości to 600 mm i 800 mm. Szafy teleinformatyczne o szerokości 600 mm są modelami podstawowymi, a szafka serwerowa o szerokości 800 mm jest modelem rozszerzonym. Dzięki szafom o średnicy 800 mm łatwiej jest układać grube odcinki kabli, ponieważ dodatkowa szerokość umożliwia instalację pionowych prowadników kabli. Szafy sieciowe o różnym przeznaczeniu mają różną konstrukcję wnętrza i pozwalają szynom regałów przesuwać się do przodu i do tyłu w różnym stopniu. Należy zauważyć, że szyn szafy nie można dowolnie przesuwać – należy pozostawić wystarczającą przestrzeń zarówno przed jak i za zainstalowanymi urządzeniami i panelami krosowymi.