Jak montować płytki, gdy podłoże jest nierówne?

Jak montować płytki, gdy podłoże jest nierówne?

Bardzo popularnym sposobem wykańczania ścian i podłóg są płytki ceramiczne. Są estetyczne, bardzo trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. O tym, jaki efekt wizualny zostanie osiągnięty, zależy między innymi od tego, jak zostaną one ułożone. W przypadku równej ściany czy podłogi, nie ma problemu; gorzej jest w sytuacji, gdy podłoże jest stare i nierówne. Wtedy pojawia się problem jak ułożyć płytki na nierównym podłożu. Czy jest to w ogóle możliwe?

Wyrównanie podłoża jest najważniejsze

Bardzo często glazurnicy słyszą pytanie jak ułożyć płytki na nierównym podłożu. Okazuje się, że nie jest to bardziej trudne niż układanie płytek na równej ścianie czy podłodze. W przypadku montażu płytek na nierównej podłodze, należy ją oczywiście wcześniej wyrównać przy pomocy wylewki samopoziomującej. Warstwa, którą ona stworzy będzie idealnie gładka, montaż płytek przebiegnie sprawnie i szybko. Do wyboru są różnego rodzaju wylewki samopoziomujące, również takie szybko schnące. W przypadku nierównych ścian problem rozwiążą płyty gipsowo-kartonowe. 

Najlepsza metoda układania płytek

Nie poleca się wyrównywania nierównego podłoża zaprawą klejową używaną do montażu płytek. Poza tym nie jest polecana metoda nakładania kleju na tak zwany placek; pozostawia on pusta przestrzeń pod płytkami, mogą one odpadać. W przypadku, gdy podłoże jest nierówne zaleca się metodę„na grzebień”. To metoda, która sprawi, że płytki będą się bardzo dobrze trzymać.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki jak ułożyć płytki na nierównym podłożu okażą się pomocne.