Czy warto kupić dziecku podstawkę samochodową?

Do przepisów o ruchu drogowym wprowadzano zapis nakazujący przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach już od pierwszych dni życia. Ale oprócz fotelików w sprzedaży są także podstawki i różnego rodzaju siedziska. Co to podstawka samochodowa?

Dla jakich dzieci można kupić siedzisko samochodowe?

Fotelik samochodowy dobiera się do wagi dziecka. Te, które osiągną wagę przynajmniej 18 kilogramów mogą być już przewożone na podstawkach nazywanych często również podkładkami. Co to podstawka samochodowa? To swojego rodzaju podwyższenie dla dziecka, które jest już zbyt wysokie, aby mogło podróżować w foteliku samochodowym mocowanym pasami bezpieczeństwa znajdującymi się na wyposażeniu auta. Co to podstawka samochodowa – jest to siedzisko bez oparcia dla dziecka. Siedzisko bez oparcia dla dziecka nie ma żadnych elementów, które zmniejszą ryzyko odniesienia obrażeń w kolizji albo wypadku.

Czy siedzisko bez oparcia dla dziecka można używać na krótkich dystansach?

Siedzisko bez oparcia dla dziecka nie chroni starszych dzieci przed urazami w obrębie jamy brzusznej. Jeszcze do niedawna uważano, że takie siedziska bez oparcia można było używać do podróży na krótkich dystansach. Dzisiaj nie zaleca się używać ich nawet na krótkich dystansach.

Siedzisko samochodowe, które nie ma oparcia nie chroni przed urazami głowy dziecka – nie ma zagłówka. Takie siedzisko samochodowe nie zapewnia bocznej ochrony, do tego wiele urazów mogą spowodować także pasy bezpieczeństwa, które nie są dostosowane do anatomicznej budowy dzieci.