Co wybrać fotelik samochodowy czy podstawkę?

Wprowadzone kilka lat temu przepisy zobowiązują rodziców do przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Przepis ten jest przestrzegany przez większość rodziców, aczkolwiek wybór staje się coraz trudniejszy. W sklepach są nie tylko różne typy jak np. foteliki 15 36 kg, ale również podstawki samochodowe.

Dla jakich dzieci przeznaczone są podstawki samochodowe?

Podstawki samochodowe pełnią podobną rolę co foteliki 15 36 kg z tym, że pozwalają tylko do przewożenia starszych dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym podstawki samochodowe mogą służyć do przewożenia dzieci, które ważą więcej niż 25 kilogramów. Zdecydowana większość podkładek, które dostępne są w naszych sklepach przeznaczonych jest do przewożenia dzieci, które ważą maksymalnie 36 kilogramów. Po osiągnięciu przez dziecko tej wagi można je przewozić zarówno bez fotelika, jak i bez podstawki.

Jakie zalety i wady mają podstawki samochodowe?

Budowa podstawki samochodowej zbliżona jest do budowy fotelika samochodowego. Różnice pomiędzy nimi polegają na tym, że podstawki samochodowe nie zostały wyposażone w elementy, które zapewniałyby dziecku maksymalne zabezpieczenie przed urazami w razie kolizji tak jak jak to robią foteliki 15 36 kg. Chronią przed urazami brzuch, ale tylko wtedy, gdy są w nich przewożone dzieci do 3. lat – w przypadku starszych nie zapewniają dostatecznej ochrony w razie wypadku podczas, którego samochód zostanie uderzony w bok przez inny. W razie kolizji albo wypadku może dojść do zsunięcia się pasa z miednicy. Grozi to powstaniem urazów w obrębie jamy brzusznej.  Należ pamiętać także o tym, aby prawidłowo zapiąć dziecku pas bezpieczeństwa – nie może on przechodzić przez szyję.