Czy przewożenie dzieci w podstawce samochodowej jest bezpieczne?

Przepisy o ruchu drogowym nakładają obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Ale oprócz nich w sprzedaży są także podstawki samochodowe.

Czy siedzisko bez oparcia dla dziecka jest bezpieczne?

Wielu rodziców tak do końca nie wie co to podstawka samochodowa. Często więc zadają pytanie co to podstawka samochodowa. Otóż jest to swojego rodzaju siedzisko samochodowe, które budową może przypominać fotelik samochodowy, ale tylko wtedy, gdy jest to siedzisko samochodowe, które ma oparcie. Takie siedzisko samochodowe przeznaczone jest do przewożenia dzieci w wieku od 4. do 12. roku życia. Siedzisko bez oparcia dla dzieci jest rozwiązaniem najmniej dla dziecka bezpiecznym. Siedzisko bez oparcia dla dzieci słabo zabezpiecza je przed skutkami czołowego zderzenia. W przypadku zderzenia bocznego siedzisko bez oparcia dla dzieci nie zapewnia im żadnej ochrony.

Siedzisko samochodowe: jakie kupić?

Kupując siedzisko samochodowe dla dziecka, w zasadzie rozwiązaniem w miarę bezpiecznym jest tylko siedzisko podwyższające, które ma wysokie oparcie. Tego typu siedziska nie mają własnych pasów, dziecko jest w nich przypięte trzy punktowymi pasami bezpieczeństwa, które znajdują się na wyposażeniu auta. Aby ograniczyć skutki urazów te siedziska samochodowe zostały wyposażone w specjalne zaczepy lub szczeliny, które pozwalają barkową część pasa poprowadzić prawidłowo. Siedziska samochodowe częściowo przypominają budową foteliki dla młodszych dzieci. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, więcej przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.