Co wybrać fotelik samochodowy czy podstawkę?

Wprowadzone kilka lat temu przepisy zobowiązują rodziców do przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Przepis ten jest przestrzegany przez większość rodziców. W sklepach oprócz fotelików jest również podstawki samochodowe.

Dla jakich dzieci przeznaczone są podstawki samochodowe?

Podstawek samochodowych można używać tylko do przewożenia starszych dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym podstawki samochodowe mogą służyć do przewożenia dzieci, które ważą więcej niż 25 kilogramów. Zdecydowana większość podkładek, które dostępne są w naszych sklepach przeznaczonych jest do przewożenia dzieci, które ważą maksymalnie 36 kilogramów. Po osiągnięciu przez dziecko tej wagi można je przewozić zarówno bez fotelika, jak i bez podstawki.

Jakie zalety i wady mają podstawki samochodowe?

Budowa podstawki samochodowej zbliżona jest do budowy fotelika samochodowego. Różnice pomiędzy nimi polegają na tym, że podstawki samochodowe nie zostały wyposażone w elementy, które zapewniałyby dziecku maksymalne zabezpieczenie przed urazami w razie kolizji. Chronią przed urazami brzuch, ale tylko wtedy, gdy są w nich przewożone dzieci do 3. lat – w przypadku starszych nie zapewniają dostatecznej ochrony w razie wypadku podczas, którego samochód zostanie uderzony w bok przez inny. W razie kolizji albo wypadku może dojść do zsunięcia się pasa z miednicy. Grozi to powstaniem urazów w obrębie jamy brzusznej.  Należ pamiętać także o tym, aby prawidłowo zapiąć dziecku pas bezpieczeństwanie może on przechodzić przez szyję.