Co to znaczy dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to specjalistyczne produkty do zewnętrznej pielęgnacji skóry i włosów. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega różnica między nimi a kosmetykami, a także dla kogo przeznaczone są dermokosmetyki, zapoznaj się z naszym artykułem.

Dermokosmetyki – definicja

Dermokosmetyki są produktami kosmetycznymi, zawierającymi aktywne biologiczne substancje o działaniu nawilżającym, regenerującym lub nawet leczniczym. To preparaty do stosowania miejscowego – np. balsamy, kremy, emulsje, toniki lub maści. Te apteczne, specjalistyczne kosmetyki łączą w sobie wiedzę kosmetologiczną, dermatologiczną oraz chemiczną. Nazywane są także kosmeceutykami.

Formalnie, zgodnie z prawem unijnym, podlegają pod ustawodawstwo kosmetyczne – nie są lekami.

Czym się różni dermokosmetyk od kosmetyku

Zastanawiasz się, czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków? Najważniejsza różnica dotyczy działania – kosmetyki służą do pielęgnacji, a nie leczenia. Dermokosmetyki ze względu na skład, wykazują działanie terapeutyczne. Stworzone zostały z myślą o problemach skórnych zarówno dzieci jak i dorosłych.

Dermokosmetyki wytwarzane są pod okiem dermatologów, chemików i kosmetologów. Delikatny skład tych preparatów sprawia, że nie wywołują one reakcji alergicznych. Pozbawione są konserwantów, barwników, środków zapachowych i olejków eterycznych. Posiadają większe stężenie składników bioaktywnych niż zwykłe kosmetyki, dzięki czemu ułatwiają pielęgnację skóry z problemami – skłonnej do podrażnień, naczynkowej, suchej czy trądzikowej. W składzie dermokosmetyków, w zależności od ich przeznaczenia, wyróżnić można:

  • witaminy (np. E, C, z grupy B),
  • retinoidy,
  • lipidy,
  • metale (miedź, cynk),
  • składniki rozjaśniające skórę,
  • składniki pochodzenia roślinnego.

Dermokosmetyki są hipoalergiczne i bezzapachowe, dzięki czemu można je stosować także w pielęgnacji dzieci i niemowląt, jak i kobiet w ciąży.

Zastosowanie dermokosmetyków

Dermokosmetyki opracowane zostały w odpowiedzi na potrzeby skóry z problemami – nie istnieje uniwersalny dermokosmetyk dobry dla każdego. Te specjalistyczne preparaty wykazują działanie:

  • przeciwzapalne,
  • kojące,
  • odżywiające,
  • łagodzące.

Zastanawiasz się,jak wybrać odpowiedni preparat? Wybór dermokosmetyku do twarzy, włosów czy ciała powinien być podyktowany konkretnym problemem skórnym, rodzajem i stanem skóry, a także porą roku. W aptekach i dobrych drogeriach dostępne są dermokosmetyki różnego typu. Można je podzielić ze względu na:

  • przeznaczenie – dermokosmetyki do twarzy, do włosów, do ciała,
  • wiek i płeć- dermokosmetyki dla dzieci i dorosłych, dla mężczyzn,
  • typ cery – np. dermokosmetyki do cery trądzikowej, naczynkowej, suchej, itp.

Dermokosmetyki do twarzy

Preparaty w postaci kremów, żeli, toników i maści przeznaczone do pielęgnacji problemowej cery pomagają w pielęgnacji skóry twarzy np. z przebarwieniami pigmentacyjnymi, różnymi rodzajami trądziku (np. z trądzikiem różowatym lub pospolitym), nadwrażliwością objawiającą się przesuszeniem i odwodnieniem.

Dermokosmetyki dla dzieci i kobiet w ciąży

Skóra dzieci jest cieńsza i delikatniejsza niż dorosłego, dlatego należy zadbać o jej właściwą pielęgnację już od najmłodszych lat. Na rynku dostępne są m.in. dermokosmetyki dla dzieci, które pomocne będą w pielęgnacji maluchów cierpiących na AZS lub posiadających skórę skłonną do podrażnień. Działanie łagodzące i kojące dermokosmetyków sprawia, że to idealny wybór dla wrażliwej skóry dzieci. Delikatny skład, brak konserwantów oraz substancji zapachowych sprawia, że dermokosmetyki w postaci oliwki do kąpieli, balsamów czy kremów mogą być stosowane przez dzieci i kobiety w ciąży.

Dermokosmetyki do włosów

Te specjalistyczne preparaty pomagają także w walce z łupieżem. Ze względu na wysokie stężenie składników bioaktywnych, są dużo skuteczniejsze niż zwykłe szampony.

Dermokosmetyki to specjalistyczne preparaty do ciała, twarzy i włosów, które wykazują działanie lecznicze – chronią skórę przed fotostarzeniem, nawilżają, rozjaśniają przebarwienia, odbudowują warstwę lipidową skóry, przyspieszają gojenie się ran, łagodzą podrażnienia. Stworzone zostały w odpowiedzi na konkretne potrzeby i schorzenia – dobrze dobrane oraz regularnie stosowane wykazują działanie terapeutyczne. Na rynku dostępnych jest wiele typów dermokosmetyków, dzięki czemu każdy może dobrać preparat dostosowany do swoich potrzeb.