Automatyka budynkowa a automatyka domowa – co to jest i czym się różnią?

Firmy, budynki użyteczności publicznej, kompleksy mieszkaniowe i domy to miejsca, w których bieżące dostarczanie energii elektrycznej oraz mediów to podstawa. To właśnie automatyka budynkowa oraz automatyka domowa pozwalają w optymalnym stopniu zadbać o niezawodne funkcjonowanie poszczególnych systemów. W jaki sposób się to odbywa i czym w istocie jest automatyka budynkowa oraz czym różni się od niej automatyka domowa?

Funkcjonalność i bezpieczeństwo, czyli automatyka budynkowa

Automatyka budynkowa stanowi nieodłączny element funkcjonowania wielu procesów występujących w dużych obiektach budowlanych. Dotyczy przede wszystkim zaawansowanych systemów oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji itp. Głównym celem stosowania systemów automatyki jest automatyzacja tych właśnie procesów. Aby jednak było to możliwe, automatyka przemysłowa musi być odpowiednio funkcjonalna, zapewniać nieprzerwaną i bezawaryjną pracę oraz spełniać wymagane normy bezpieczeństwa. Co to oznacza w praktyce?

Jak działają systemy automatyki budynkowej?

Systemy automatyki budynkowej tworzone są przez podobne urządzenia, co systemy automatyki przemysłowej. W skład takich systemów wchodzą zatem sterowniki, przekaźniki, panele HMI, rejestratory itp. Ich rola polega między innymi na utrzymaniu bieżącej sprawności poszczególnych procesów niezbędnych w funkcjonowaniu budynków. Oznacza to, że system automatyki budynkowej musi zostać skonfigurowany w taki sposób, aby między innymi:

  • w przypadku, gdy nastąpi wyłączenie prądu, zapewnił dostęp zasilania zastępczego,
  • w przypadku awarii automatycznie przełączył się na tryb awaryjny,
  • w przypadku wysokiego zagrożenia zapobiegały awariom poprzez odcięcie poszczególnych elementów od zasilania.

W ten sposób automatyka budynkowa pozwala między innymi utrzymać płynność produkcji czy zapewnić biurom bieżący dostęp do energii elektrycznej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie strat spowodowanych przestojami w dostawie energii czy awariami często pojedynczych urządzeń.

Dla optymalnej skuteczności systemy automatyki budynkowej najczęściej projektowane są indywidualnie dla konkretnych urządzeń.

Automatyka domowa jako sposób na wygodne życie

Chociaż wydawać by się mogło, że automatyka domowa i budynkowa to pojęcia bardzo zbliżone, to istnieje między nimi zasadnicza różnica. Mianowicie, automatyka budynkowa, jak już wiadomo, służy przede wszystkim utrzymaniu pewnych procesów umożliwiających swobodne korzystanie z danych budynków. Z kolei automatyka domowa pozwala zwiększyć komfort codziennego życia, jednocześnie przyczyniając się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Jak działają systemy automatyki domowej?

Najczęściej systemy automatyki domowej posiadają centralne urządzenie zarządzające oraz pozostałe urządzenia. To właśnie z nich do urządzenia głównego trafiają wszelkie dane – w ten sposób możliwa jest sprawna komunikacja i niezawodne funkcjonowanie całego systemu. Dzięki temu też automatyka domowa to wysoce funkcjonalny system pozwalający w dużym stopniu dostosować dom do indywidualnych potrzeb:

  • systemem można sterować z poziomu urządzeń mobilnych, komputerów, przycisków, komunikatów głosowych, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach nawet za pomocą myśli,
  • automatyka domowa to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest sterowanie między innymi systemem ogrzewania, oświetlenia, systemem alarmowym, audio czy roletami,
  • systemy pozwalają na tworzenie elastycznych rozwiązań – np. automatyczne opuszczanie lub podnoszenie rolet czy załączanie lub wyłączanie światła podczas wyjścia lub wejścia do domu.

Inteligentne systemy w środowisku życia codziennego

Różni je wiele, jednak obie cechuje mnogość inteligentnych rozwiązań. Automatyka budynkowa pozwala zapewnić optymalne bezpieczeństwo systemów, wspiera ich prawidłowe, nieprzerwane i niezawodne działanie, dzięki czemu przedsiębiorstwa, budynki użyteczności publicznej, czy obiekty mieszkaniowe mogą płynnie funkcjonować. Z kolei automatyka domowa to rozwiązanie stworzone z myślą o tym, by przestrzeń domowa stała się jeszcze bardziej spersonalizowana, a życie łatwiejsze.

Po więcej informacji: https://astat.pl/